Відділ освіти Старокостянтинівської РДА
Хмельницької області

Конференція "Україна на шляху децентралізації освіти"

23 листопада 2017 року начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Сергій Анатолійович Чернега у складі делегації Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації взяв  участь у конференції «Україна на шляху децентралізації освіти», яка відбулася у місті Києві. Метою конференції було розглянути перебіг та перспективи реформи децентралізації в системі загальної середньої освіти (висвітлити здобутки, ідентифікувати основні перепони, окреслити подальші кроки).

У роботі конференції взяли участь – Віце-прем’єр – міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Мартін Хагстрьом - посол Швеції в Україні, Ерік Факсгард – керівник шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», Шведська асоціація місцевих влад та регіонів.

З першими підсумками, щодо децентралізації  освіти в Хмельницькій області на конференції поділився Олег Фасоля директор департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА.

Змістовним, наповненим інноваціями в межах нового Закону України «Про освіту» був виступ Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич. Зокрема Міністр  зазначила, що «Сьогодні освітня система стоїть перед кількома нагальними викликами – запровадження нової формули розрахунку освітньої субвенції, запуск 1-го класу Нової української школи, а також загалом імплементація Закону «Про освіту».

Вона також додала, що новий Закон «Про освіту» має кілька стрижневих ідей.

«По-перше, педагогічна свобода вчителя. І тут нам доведеться працювати з вчителями. Щоб усі педагоги могли самостійно розробити власні програми потрібен час. Тому для перших класів усі вчителі матимуть підвищення кваліфікації. Наступне, фінансова автономія. Це не означає, що буде бухгалтер в кожній школі. Просто ви самі зможете побудувати оптимальну модель, наприклад, щоб один бухгалтер обслуговував кілька шкіл. Що точно має бути – кожен директор повинен знати, що робиться з його бюджетом і оприлюднювати цю інформацію», – зауважила Міністр.

Ще одна із важливих новацій Закону «Про освіту» – створення Державної служби якості освіти.

«Децентралізація коштів та повноважень має призводити до централізації контролю якості – це тренд сучасних децентралізованих систем. При децентралізації ми можемо мати великі різниці в якості, тому цей фактор повинен врівноважуватися. Для цього Закон передбачає створення Державної служби якості освіти, яка матиме регіональні представництва на місцях, і саме вони займатимуться контролем якості надання освітніх послуг», – повідомила Лілія Гриневич.

Справжня  жива розмова  розгорілася під час роботи в групах. Це була платформа для дискусій між розробниками реформ та практиками на місцевому рівні. А Хмельницька область в питаннях децентралізації освіти  є флагманом.

Сергію Анатолійовичу довелося безпосередньо попрацювати у групі під головуванням заступника Міністра освіти і науки України Павла Хобзея, де були підведенні перші підсумки децентралізації освіти.« повернутися до списку новин