Відділ освіти Старокостянтинівської РДА
Хмельницької області

Марафон подій

      Під час карантину в дистанційну форму роботи переформатувалися не тільки заклади загальної середньої та дошкільної освіти району, а й «Інклюзивно-ресурсний центр».

         Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами,  участь педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів в командах психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти здійснюються фахівцями ІРЦ шляхом використання дистанційних технологій за допомогою онлайн-ресурсів (мобільних додатків, електронної пошти тощо).

        Фахівцями ІРЦ надаються онлайн-консультації батькам (іншим законним представникам). Також, питання можна надсилати електронною поштою на адресу інклюзивно-ресурсного центру pmpkstk@gmail.com

       Проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, надання очних психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг в період карантину не здійснюється.

Те, що для здорової дитини є цілком можливим і легким в виконанні може бути складним і незрозумілим для дитини з порушенням інтелектуального розвитку.

        20.12.2019 р.  в  «Інклюзивно-ресурсному центрі» було проведено групове корекційне заняття для учнів, які за станом здоров’я навчаються індивідуально. Фахівцями ІРЦ було підібрано вправи на розвиток пам’яті, уваги, мислення. Враховуючи наближення Новорічних свят діти з допомогою мам виготовили новорічну прикрасу на власну ялинку, що в свою чергу сприяє розвитку дрібної моторики в дітей.

     Приємним «сюрпризом від Миколая» були солодкі подарунки та чай з тортиком.

       З 3 по 6 грудня  фахівцями ІРЦ проводилася комплексна оцінка психолого -педагогічного розвитку  дітей Старокостянтинівського району, які за станом здоров’я навчаються у Антонінській спеціальній школі-інтернаті.

      Приємно зазначити, що впродовж багатьох років  налагоджена тісна співпраця з дирекцією закладу, педагогічним колективом, батьками дітей.

       Під час роботи було надано консультативну допомогу батькам та вчителям, проведена корекційно-розвиткова робота для 6 учнів на базі ІРЦ.

       На передодні відзначення в Україні Міжнародного дня людей з інвалідністю, 28 листопада 2019 р., працівники «Інклюзивно-ресурсного центру» Старокостянтинівської районної ради  запросили діток з особливими потребами, в кафе «Шоколад» на День терапевтичної казки. Захід проведено з метою подарувати дітям та їхнім батькам позитивні емоції, радість та сміх, які мають цілющий вплив на емоційний розвиток та психіку людини.

       Свято пройшло в затишній, по домашньому теплій атмосфері. Особлива подяка від усіх учасників свята  нашим постійним спонсорам, керівникам кафе «Шоколад» - родині Симоненків.

       Ми бажаємо усім, хто долучається до спільної ідеї інклюзивного суспільства в Україні міцного здоров’я, нових планів, успіхів  та перемог.  

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення  права дітей  з порушеннями у психофізичному розвитку навчатися за місцем проживання . В освітніх закладах району інклюзивне навчання запроваджено з 2015 року.  Є певні напрацювання і досягнення, досвід і подальші плани.

       31.10.2019 р. фахівцями «Інклюзивно-ресурсного центру» було проведено засідання Круглого столу  на тему: «Основні засади організації інклюзивного  навчання в закладах освіти».

       В роботі засідання взяли активну участь педагогічні працівники Сахновецької, Самчиківської ЗОШ І-ІІІ ст., Великомацевицького та Сковородківського НВК.

      Залучаючи  дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітній навчальний простір  суспільство  надає їм  можливість  бути частиною нашого життя, оточення, спільноти.

Останній дзвоник — традиційне свято школярів.  Відповідно річного плану роботи «Інклюзивно-ресурсного центру»  29 травня  було проведено святковий виховний захід для випускників шкіл, які навчаються на інклюзивній та індивідуальній формі.

Свято об’єднало в дружню родину працівників центру, батьків дітей, вчителів, однокласників випускників.

Сьогодні  в Україні настав час, коли освіта дітей, які мають порушення у здоров’ї  стала невід’ємною частиною державної програми по створенню умов для їхнього якісного навчання.

13.03.2019р. у роботі колегії Відділу освіти, молоді та спорту, Старокостянтинівської РДА  взяли участь працівники «Інклюзивно-ресурсного центру».

      Заслухавши доповідь директора ІРЦ Ниник Олени Олександрівни на тему: « Створення умов для освіти дітей з ООП в освітніх закладах району», було зазначено, що  в районі  останнім часом зазнали суттєвих змін такі напрямки роботи як: організація інклюзивної та індивідуальної форм навчання, надання корекційної допомоги дітям з особливостями розвитку, здійснення комплексної  психолого-педагогічна оцінки розвитку учнів, та ін.

19.12.2018

          Однією із форм психологічного супроводу дітей з порушеннями психофізичного розвитку є розвивальні групові заняття. Робота з  корекції пізнавальної сфери  проводиться з метою вдосконалення психічних процесів, що забезпечують успішність навчальної діяльності.

       19.12.2018р. фахівцями центру було проведено групове корекційне заняття для учнів Левківської ЗОШ І-ІІ ст.

       Завдання даного заходу були спрямовані на:

  • сприяти розвитку особистісно активного ставлення до нового;
  • формувати позитивне ставлення до навчання;
  • підвищити рівень розвитку уяви, уваги, пам’яті, мислення  школярів, у яких є труднощі у навчанні.

Відповідно річного плану роботи «Інклюзивно-ресурсного центру» і з нагоди відзначення в Україні 1 грудня Міжнародного дня осіб з інвалідністю,  28 листопада для 26 дітей, які за станом здоров’я навчаються на індивідуальній та  інклюзивній формі навчання та їхніх батьків (опікунів), було проведено свято «Добротою зігріваючи серця».  

Мета заходу  полягала в тому, щоб подарувати дітям справжнє веселе свято і надати малечі можливість продемонструвати свої таланти та здібності в дружньому товариському колі.

    Насичена та цікава програма заходу включала в себе і виконання колективного «колажу мрій», і декламування віршів, і різноманітні конкурси та розваги від аніматорів.

     Завдяки постійним спонсорам заходів для учнів з особливими освітніми потребами, Симоненко Євгенію та Симоненко Юлії, власникам кафе «Шоколад», діти та дорослі мали чудову можливість пригоститися  смачними стравами, спілкуватися в дружньому колі, просто відпочити від щоденних турбот і поділитися новими враженнями.

13.11.2018

      Відповідно річного плану роботи «Інклюзивно-ресурсного центру» 13.11.2018р. було проведено групове корекційне заняття з елементами паперопластики для дітей з порушеннями інтелекту.

      Конструювання об'ємних та напівоб'ємних форм з паперу шляхом його механічної обробки та трансформації дає відповідні результати щодо розвитку моторики рук, координації рухів,  ініціює творче мислення та фантазію в дітей зі зниженим інтелектом.

     Саме робота цієї категорії дітей в групах дає можливість створити позитивний настрій під час роботи,  розвиває групову взаємодію між учнями, надає почуття єдності, знижує  напруженість.

 

23.10.2018

Казкотерапія – це один із ефективних методів роботи психолога з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку. Суть цього методу у створенні особливої казкової атмосфери, яка робить мрії дитини дійсністю, дозволяє дитині вступити у боротьбу зі своми страхами, комплексами.

З допомогою цього метода можна подолати  в дітей високий рівень тривожності, різноманітні страхи, агресивність, адаптувати  до різних дитячих колективів. Казкотерапію можна використовувати у роботі з агресивними дітьми, невпевненими, сором’язливими, брехливими, а також у випадках різного роду психосоматичних захворювань. Процес казкотерапії дозволяє дитині усвідомити та проаналізувати свої проблеми, побачити шляхи їх вирішення.

10.10.2018

Усунення недоліків мовлення – діяльність надзвичайно специфічна, вона потребує від дитини свідомої активності, наполегливої систематичної роботи на результат.

Тому, на заняттях для отримання бажаного результату, вчитель – логопед створює такий психологічний клімат та атмосферу, які допомагають дитині зняти напруження та полегшити й прискорити вирішення основної мети – усунення вад мовлення.

Для вирішення цієї проблеми, досягнення активації у мовленнєвих та інших психічних процесів належна увага приділяється арт-терапії.

 

25.09.2018

 

Відповідно до річного плану роботи вчителя - логопеда ІРЦ Савчук Анни Володимирівниз 25 вересня 2018р. здійснюється діагностика порушень мовленнєвого розвитку дітей молодшого шкільного віку в закладах загальної середньої освіти району.

 23.09.2018

 

Важливими умовами успішної корекції розвитку дитини з порушеннями психофізичного розвитку є підтримання її активності та інтересу до виконання  справ,підтримка успіху дитини, підкреслена похвалою є також дуже важливим засобом активізації її діяльності. Цими прийомами підтримується і розвивається в дитини впевненість, повага до себе, яку вона будь-що хоче зберегти і намагатиметься утриматися на рівні зростаючих вимог до неї.

Регулярні корекційні заняття з корекційними педагогами  з часом дають змогу дитині демонструвати не аби які успіхи при виконанні різноманітних завдань.                       

Дидактичні ігри та вправи для подолання загального недорозвитку мовлення

Формування словникового запасу у дітей із загальним недорозвитком мовлення через використання дидактичних ігор та вправ.

Головне завдання корекційної роботи з дітьми із загальним недорозвитком мовлення – формування словникового запасу. Бідність лексичного запасу виявляється в стереотипності висловлювань, в дуже частому вживанні однієї й тієї ж групи слів, щонайбільш частіше проявляється при визначенні дій та ознак предметів.

Аналізуючи фактори, які полегшують накопичення та активізацію словникового запасу у дітей, необхідно постійне формування як активного, так і пасивного запасу через використання ігрових прийомів та вправ. За допомогою ігор та вправ діти підбирають необхідні слова для розгорнутої відповіді та її обговорення.

ПОРАДИ ВІД ПСИХОЛОГА

що до фізкультурних хвилинок і пауз під час корекційно-розвиткових занять

       Зі вступом дитини до школи, педагоги звісно ж  враховують, що мають  справу з дитячим організмом, який росте, розвивається і потребує періодично, під час занять, різноманітних фізкультхвилинок і пауз.

       Виняткове значення фізкультхвилинки мають і у роботі корекційного педагога (логопеда, психолога, дифектолога та ін.), вони знімають втому, нормалізують увагу й активність, відновлюють сили і робочий настрій дитини, підвищують дисціплінованість.

Завдання фізкультурних хвилинок і пауз:

• повернути втомленій дитині працездатність, увагу;

• зняти м'язове і розумове напруження;

• попередити порушення постави;

Фізкультхвилинк авключає 3-4 вправи, добре знайомі дітям і легкі для виконання. Кожна вправа виконується 3-4 рази в середньому темпі. Тривалість фізхвилинки 2-3 хвилини.

Вправи мають добиратися таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового пояса, спини, тазостегнових суглобів. Необхідно включати в комплекс вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів.

Щоб процес виконання фізичних вправ був цікавим для дітей, необхідно час від часу змінювати вправи (кожні 2-3 тижні), виконувати їх під музику, включати танцювальні рухи. Дітям подобаються фізкультхвилинки, які супроводжуються віршованими текстами.

Щоб у дітей не збивався ритм дихання, їхні рухи булиточними і сильними, при проведенні таких фізкультхвилинок корекційний педагог промовляє текст, а дитина виконує вправи.

Чим більшим є статичне навантаження, тим частіше й активніше потрібно робити фізичні вправи. Для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку необхідно проводити по дві фізкультхвилинки - на 10-ій і 20-ій хвилині кожного заняття.

Бувають різні види фізкультурних хвилинок і пауз:

  • комплекси фізичних вправ (передбачають вправи для м'язів рук, спини, ніг, які здатні зняти статичне напруження, активізувати дихання, посилити кровообіг (усунути застійні явища);
  • кінезіологічні (з метою профілактики деяких соматичних захворювань у дітей);
  • імітаційні( віршовані ) ;
  • ігрові (стимулюють пізнавальну діяльність молодших школярів).